جک آرام بند

آرام‌ بند ( فنر کمپرسی آرام بند ) وسیله‌ای مکانیکی است که به در و چهارچوب در متصل می‌شود تا پس از باز شدن در به بسته شدن تدریجی و آرام آن کمک کند.اجزای تشکیل‌دهنده آرام‌بند عبارتند از: پاشنه یا کفشک بازویی، ساعد بازویی، بازوی اصلی، و پیچ تنظیم سرعت.

آرام بند یا جک ارام بند یا فنر آرام بند یا جک در یا فنر در همه نام کالایی است که درب ورودی و یا در ساختمان را بعد از باز کردن می بندد این عمل توسط فنر انجام می شود. این "آرام بند درب" را باید بر اساس وزن در و عرض در انتخاب کرد که معمولا جک در ( آرام بند) به سه وزن تا ۶۰ کیلو ، از ۶۰ کیلو تا ۸۰ کیلو ، از ۸۰ کیلو تا ۱۲۰ کیلو و از ۱۲۰ کیلو به بالا طبقه بندی می شود.

ما در فروشگاه ابزار یراق علاوه بر فروش انواع دستگیره و یراق آلات درب از جمله دستگیره و قفل فوروارد،سایر محصولات از جمله آرام بند، قفل درب حیاط ، قفل کلیدی و .... را هم عرضه می کنیم.

 

جک آرام بند درب ورودی ساختمان
 

جک ارام بند در در مدل ها و با کیفیت های مختلفی ساخته می شود . مثلا برخی از ارام بند ها اصطلاحا فنر های مولنی دارند که وزن ۶۰ تا ۱۲۰ کیلو را پوشش میدهند. برخی از جک های ارام بند در اصطلاحا سه مرحله ای هستند که درب را در سه مرحله از لحاظ سرعت می بندند که مخصوص قفل برقی می باشند. چون قفل های برقی بر روی درهای ساختما دارای مقاومت بیشتری می باشند اگر بخواهیم ارام بند را در دو مرحله تنظیم کنیم که درب به طور قطع بسته شود احتیاج به باز کردن پیچ تنظیم به صورت غیر طبیعی هستیم و این عمل باعث کوبیده شدن درب می شود. ارام بند های مخصوص در های با قفل برقی این مشکل را حل کرده و تا نزدیک قفل برقی با سرعت آرامی در را می بندند و در چند سانتی درب به درب شتاب میدهند که قطعا در بسته شود. از جهت دیگر فنر های در و یا ارام بندها به دو دسته ی کلی ارام بند بازویی و ارام بند ریلی طبقه بندی می شوند که در دو نوع مشابه فنر های بازویی از قدرت بالاتری نسب به ارام بند های ریلی برخوردار هستند. قیمت برخی ارام بند ارزان و برخی گران است قیمت ارام بند بشتگی به انواع آن دارد.

برای خرید جک کابینت ، پایه کابینت و قفل استخری می توانید به صفحه مورد نظر مراجعه و از محصولات ما دیدن بفرمایید.

 

آرام بند در چیست؟


آرام‌ بند در یکی از اجزای اختیاری درهاست که با بکار بردن آن می‌توان عمر قفل و دیگر اجزای در را افزایش داد و همچنین با به کار بردن آرام‌بند می‌توان از بسته شدن در اطمینان حاصل کرد و از طرفی با بکار بردن آرام‌بند در به‌صورت آرام بسته می‌شود و از صدای زیاد بسته شدن جلوگیری می‌شود.

 آرام بند انواع مختلفی دارد و از جهات مختلف به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.

یکی از دسته‌بندی‌های آرام بند ها و البته مهم‌ترین آن‌ها سایز و نمره فنر و یا همان قدرت آرام‌بند است. فنر آرام‌بندها از سایز یک تا سایز هفت طبقه‌بندی می‌شود که به ترتیب مناسب نصب بر روی درهای ۲۰-۴۵ کیلوگرم، ۴۵-۶۰ کیلوگرم، ۶۰-۸۰ کیلوگرم، ۸۰-۱۰۰ کیلوگرم، ۱۰۰-۱۲۰ کیلوگرم و ۱۲۰ کیلوگرم به بالا هست.

آرام‌بندها به دو دسته کلی:

۱- آرام‌بند بازویی

۲- آرام‌بند ریلی

طبقه‌بندی می‌شوند.

قابل‌ذکر است که آرام‌بندهای بازویی از قدرت بیشتری نسبت به آرام‌بند ریلی برخوردار هستند. از اجزای تشکیل‌دهنده آرام‌بند می‌توانیم به پیچ تنظیم سرعت، بازو / ریل (نسب به نوع آرام‌بند)، پاشنه یا کفشک بازویی اشاره کرد.

عملکرد آرام‌بند به این صورت است که پس از باز شدن در نسبت به بسته شدن در به صورت مکانیکی عمل می‌کند به این‌ترتیب که یک جک هیدرولیکی مانع از سرعت گرفتن و ضرب درب با چهارچوب می‌شود. البته قابل‌ذکر است که در تا نزدیکی چهارچوب کمی سرعت دارد ولی در نزدیکی درگیر شدن، قفل در با در سرعت درب کاهش پیدا می‌کند.

 

آرام بند درب ارزان

جک آرام بند ارزان دارای قدرت متوسط هستند، بنابراین این سری جک آرام بند  مناسب نصب بر روی انواع درب چوبی ، UPVC ، درب ورودی ضد سرقت ، درب لمسه اتاق مدیریت ، درب خروج اضطراری حریق و... می باشد.

 

قیمت جک آرام بند درب


با توجه به تنوع برند ، نوع عملکرد دستگاه ، مشخصات فنی و شرایط گارانتی ، قیمت جک آرام بند دربها بسیار متنوع است.ولی بصورت کلی یک آرام بند سه سرعته از یک برند خاص و با قدرت و گارانتی مشخص ، در حدود 30 تا 50 درصد از یک آرام بند دو سرعته از همان برند با همان قدرت و گارانتی ، قیمت بالاتری دارد.

پس قیمت جک آرام بند دو سرعته ارزان قیمت تر است.

 

کاربرد جک درب ورودی ( آرام بند )


 کاربرد اصلی جک آرام بند ، بستن مطمئن درب و جلوگیری از ورود افراد ناشناس و پیشگیری از سرقت است.هیچگاه از یک آرام بند انتظار نداشته باشید که درب ورودی آهنی ساختمان را مانند درب یکخچال و یا درب اتوموبیل بی صدا ببندد.بی صدا بسته شدن درب به خیلی مسائل از جمله ساختار صحیح درب دارد. ولی در صورتی که آرام بند مناسبی برای درب ورودی انتخاب نمایید ، با کمترین میزان صدا درب بسته خواهد شد.

 

  • 1